Mezoterapi Ve İğnesiz Mezoterapi

655800_620x413

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi kelime anlamı olarak deride çok noktaya ince iğneler ile ilaç karışımları verilmesi işlemidir. Amacı hastalığın yerleştiği alanla tedavi uygulama alanının birbirine yaklaştırılmasıdır. Dolayısıyla mezoterapi bir yerel tedavi yöntemidir. Çok küçük ilaç dozları problemli alanlara çok ince 4-13 mm uzunluğunda iğneler aracılığıyla enjekte edilir. Kullanılan solüsyonlar her hasta için hastanın sorununa, cildinin durumuna göre farklı ilaçların farklı dozlarda karıştırılmalarıyla özel olarak hazırlanır.
Mezoterapinin başarısı uygun hastaya uygun karışımlarla uygun uygulamanın yapılması ile orantılıdır.

Deri 3 tabakadan oluşur;

Epidermis tabakası: en üst tabaka. Kozmetik yönden önemlidir. Cildin sağlıklı, genç görünümü epidermis ile ilgilidir.
Dermis tabakası: Orta tabaka olup, cildin en fonksiyonel tabakasıdır. Bu tabakada; cildi besleyen damarlar, sinir uçları, cildin elastikiyetini sağlayan destek dokuları yer alır.
Cildin elastikiyeti, canlılığı bu tabakaya aittir. Dermisteki destek maddelerin azalması, dolaşımın bozulması ciltte kendini kırışıklıklar, sarkmalar, renk değişimleri, sellülit gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Mezoterapide amaç cildin ihtiyacı olan ilaç ve doğal maddelerin dermis tabakasına ulaştırılmasını sağlayarak kaybettiği elastikiyetini ve canlılığını  tekrar kazanmasını sağlamaktır.
Subdermis tabakası: en alt tabakadır. Bu tabakada yağ ve kas yapıları yer alır. Bu tabakada biriken yağ hücreleri bölgesel yağlanma olarak kendini gösterir. Bu bölgede dolaşımın da bozulması ile ortaya sellülit görünümü çıkabilir.
Mezoterapide amaç cildin ihtiyaçlarını en etkin şekilde doğal haline getirmektir. Dermis tabakasının ihtiyaçları ve bozukluklarının giderilmesi ancak direkt o tabakaya yapılan uygulamalarla (mezoterapi) mümkün olmaktadır.

Mezoterapi kozmetik dermatolojide hem tedavi amaçlı hem de koruma amaçlı olarak uygulanabilir.

Yüz gençleştirme, saç dökülmesi, selülit, lokal yağ depolanmasının tedavisinde uzun yıllardır kullanılan etkili ve güvenilir bir yöntemdir.

Mezoterapi uygulaması nasıldır?
Hastanın şikâyetleri, şikâyetlerinin derecesi, yaşı, sosyal durumu, fiziksel özellikleri ayrıntılı olarak değerlendirilir. Uygun ilaç karışımları uygun miktarda hazırlanır.
Hasta yatar pozisyonda iken uygulama bölgesi uygun bir dezenfektan ile temizlenir. Hazırlanan ilaç karışımları cilde 1 cm aralıklarla küçük dozlarda verilir.

Allerji riskini arttırmamak için mezoterapi seansından sonra çok sıcak duştan kaçınılması gerekmektedir.

Mezoterapi kimlere uygulanmaz
Mezoterapi çok ağır kalp ve şeker hastalığı olanlara, immünolojik hastalığı olanlara, kanama bozukluğu olanlara yapılmaz. Devamlı olarak kan sulandırıcı tedavi alanlar, Aspirin v.b ilaç kullananlar uygulama öncesi ilaç bilgilerini hekime iletmeleri gerekir.
Etik olarak hamilelere ve emziren annelere mezoterapi uygulaması yapılmaz.

Yüz Mezoterapisi, Mezolift

Yüz derisinin yaşlanmasının ilk belirtileri ince çizgi ve kırışıklıkların belirmesi ve derideki elastikiyet kaybıdır. Zamanla kırışıklıklar derinleşir ve cilt sarkar.
Mezolifting yönteminde, deri içine doğal maddelerin mikro enjeksiyonları yapılarak, derinin üst ve alt tabakasında doku yenilenmesini sağlamaktadır.
Mezoliftte kullanılan maddelerin karışımları derinin metabolizmasını etkilemektedir. Mezolifting tedavisinde deri için çok önemli olan maddeler verilmektedir. Böylece daha fazla kollajen oluşarak, elastin kalitesi artarak derinin yapısı sağlamlaşır. Artan oksijenlenme nedeni ile haftalar içinde cilt sağlıklı, parlak ve tazelenmiş görünmeye başlar.

İğnesiz Mezoterapi Nedir?
İğnesiz mezoterapi elektroporasyon prensibi ile yapılan işlemdir. Bu işlemde kullanılan ilaçlar iğne olmadan yani enjeksiyon işlemi yapılmadan cilde verilir. Bu uygulamada elektriksel akım kullanılır. İğnesiz mezoterapi işlemi, iğneli mezoterapiden çok daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayabilir. Bunun nedeni ilacın cilt altında çok daha homojen bir şekilde dağılmasını sağlayabilmesidir. Uzun yıllar kanserli hastaların tedavisinde kullanılan bu teknik artık mezoterapide de tercih edilmeye başlanmıştır.

Kendinizi profesyonel ellere teslim etmek istiyorsanız, İstanbul Beylikdüzü şubemizi ziyaret edebilirsiniz.

Hemen Randevunuzu Alın

Beylikdüzü Şubemiz: 0 212 853 33 73 - 0542 543 77 30

 

img